Emrah Burulday NBR Ekonomi Gazetesi Röportajı 2023

Emrah Burulday

Administrator
Yönetici
3 Ağu 2019
429
141
43
image0.jpegEmrah Burulday, Yeni İştiraki Tunga Metal İle bir çok sektöre hizmet verecek,

Emin Adımlar ile Büyümesini sürdüren Manas Kalıp yatırımlara devam ederken Genel Müdürü Emrah Burulday, Lazer ve Abkant yatırımını gerçekleştirmek üzere Tunga Meal isimli bir şirket kurduklarını ve bu sayede şubat sonu itibarıyla otomotiv dışındaki sektörlere de hizmet vereceklerini söyledi.ALİ ŞAHİN/BURSASac kalıplarında , Özellikle prograsif kalıplarda uzmanlaşan ve bu konuda sektörün güvenini kazanan Manas Kalıp, ‘sıfır hata, minimum maliyet, hızlı ve temiz iş’ sloganı ile kurulduğu 2012 yılından bu yana otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve enerji sektörlerinde proses-tasarım ve imalat gerçekleştiriyor. Bugün 2 bin 400 metrekare alanda faaliyet gösteren firma, yeni yatırımlara odaklanarak iş hacmini büyütüyor. Hindistan ve Avrupa’ya deniz komşusu kuzey Afrika başta olmak üzere çeşitli pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirten Manas Kalıp Genel Müdürü Emrah Burulday, “Yaptığımız yatırımlarla ciddi oranda iş hacmimiz artmış durumda. Buradan kazandığımızı butik üretim yatırımlarımıza yönlendirmeye devam edeceğiz. Pandemi döneminde Avrupa pazarının Çin’den uzaklaşmasıyla Türkiye’ye ilgi ile birlikte birçok alanda üretim ciddi oranda arttı. Özellikle otomotivdeki yeni proje sayısının artması kalıpçılık sektörüne olumlu yansıdı” ifadelerini kullandı.“2023’e iyi başladık”

Önceki yıllarda ihracat gerçekleştirdiklerini; şimdi yeniden yurtdışı pazarlarına açılmak istediklerini açıklayan Burulday, “Hedefimiz Avrupa’ya ihracat başlatmak. Öte yandan, Hindistan Kuzey Afrika ve Meksika pazarlarında potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda müşteri araştırmalarımızı yapıyoruz” dedi. Burulday, yıllık 100 civarı sac, boru, profil, alüminyum, paslanmaz parçaların başta prograssive olmak üzere tandem ve transfer kalıp imalat kapasitesi ile çalıştıklarını söyledi.

2022 yılının oldukça iyi geçtiğini ve 2023’e de güzel bir başlangıç yaptıklarını belirten Burulday, “Şu an Togg’un sedan modeline üretim yapıyoruz. Ford ve Toyota’nın projeleri de var. Bu yılın hem firmamız hem de sektör açısından iyi geçeceğini düşünüyorum” dedi.“Yeni bir şirket kurduk”

Bu yıl için de butik üretim yapabilecekleri lazer abkant yatırımı gerçekleştirmek üzere Tunga Metal Makine Lazer Pres Otomotiv AŞ. İsimli bir şirket kurdukların ve makine siparişlerini verdiklerini belirten Burulday, “Bir çok anlamda dünyada değişim var ve bu değişime ayak uydurabilmek çok önemli. Çok sayıda yeni oyuncunun otomotiv pazarına girmesi, artan maliyetler, elektrikli araçlarla birlikte teknolojik araçların üretime girecek olması toplamda araç satış rakamları artsa da firma bazlı araç satış rakamlarının ciddi oranda düşmesi nedeni ile daha yalın, daha butik üretimlerin önem kazanacağını ve firmaların bu yönde yatırım ve uygulamalarının çok büyük oranda artacağını düşünüyorduk. Bu konuda hem erken adım atabilmek hem de bünyemizde ilave gider kalemi olan operasyonları kardeş firmalarımızla giderebilmek adına böyle bir yola gittik. Şubat sonunda makinelerin kurulumunun bitmesini Tunga’nın faaliyetlerine başlamasını planlıyoruz. Açılışı yapmadan kapasitemizin dolmuş olması lazer kesim alanında yaptığımız yatırımın ne kadar doğru olduğunun da bir göstergesi” dedi.

Tunga ile birlikte fason lazer kesimin yanı sıra tezgah kabini de üreteceklerini belirten Emrah Burulday, Manas ile otomotiv sektörü için kaliteli üretim yapmaya devam ederken Tunga ile birçok farklı sektöre hizmet edeceğiz. Tamamını öz sermaye ile yaptığımız yatırımlarla bir ekosistem kurma adına yol haritamızı belirledik Önümüzdeki süreçlerde Lojistik ve Makine-Hırdavat Alanında da yeni oluşumlara gideceğiz Bu beklentiler dahilinde büyümemizi sürdürürsek 3 yıl içerisinde önemli bir ekosistem bütünlüğünü sağlamış olacağız.


Emrah Burulday NBR Economy Newspaper Interview 2023​

Emrah Burulday will serve many sectors with its New Subsidiary Tunga Metal,

Continuing its growth with Sure Steps, Manas Kalıp continues to invest while General Manager Emrah Burulday said that they established a company called Tunga Meal to realize the investment in Laser and Abkant, and thus, they will serve sectors other than automotive as of the end of February.

ALI SAHIN/BURSA

Specializing in sheet metal molds, especially progressive molds and gaining the trust of the sector in this regard, Manas Kalıp has been carrying out process-design and manufacturing in the automotive, white goods, furniture and energy sectors since 2012, when it was founded with the motto of ‘zero error, minimum cost, fast and clean work’. . Operating on an area of 2,400 square meters today, the company is expanding its business volume by focusing on new investments. Manas Kalıp General Manager Emrah Burulday stated that they aim to open up to various markets, especially to North Africa, which is a maritime neighbor to India and Europe, and said, “Our business volume has increased significantly with the investments we have made. We will continue to direct what we earn here to our boutique production investments. During the pandemic period, with the European market moving away from China, production in many areas increased significantly with the interest in Turkey. Especially, the increase in the number of new projects in the automotive industry had a positive impact on the molding industry.

“We started 2023 well”
They exported in previous years; Explaining that they now want to open up to foreign markets again, Burulday said, “Our goal is to start exporting to Europe. On the other hand, we think there is potential in the Indian North African and Mexican markets. In this context, we are conducting our customer researches. Burulday said that they work with a production capacity of about 100 sheet metal, pipe, profile, aluminum and stainless parts, mainly progressive, tandem and transfer molds annually.
Stating that 2022 was a very good year and they made a good start to 2023, Burulday said, “We are currently producing the sedan model of Togg. Ford and Toyota also have projects. I think this year will be good for both our company and the industry.”

“We started a new company”
Tunga Metal Makine Lazer Pres Automotive AŞ, in order to invest in laser press brakes for boutique production this year. Stating that they established a company named Burulday and gave machine orders, Burulday said, “There is change in the world in many ways and it is very important to keep up with this change. Although many new players enter the automotive market, increasing costs, and technological vehicles will enter production with electric vehicles, even though the total vehicle sales figures increase, leaner and more boutique productions will gain importance due to the serious decrease in company-based vehicle sales figures, and it will be seen that the investments and practices of the companies in this direction will be increased. We thought it would increase enormously. We have taken such a path in order to both take an early step in this regard and to solve the operations that have an additional expense item in our structure with our sister companies. We are planning to complete the installation of the machines at the end of February and Tunga to start its activities. The fact that our capacity is full before we open is also an indication of how accurate our investment in laser cutting is.”
Emrah Burulday, who stated that they will produce machine cabinets as well as contract laser cutting with Tunga, said, “While we continue to make quality production for the automotive sector with Manas, we will serve many different sectors with Tunga. We have determined our roadmap in order to establish an ecosystem with the investments we have made entirely with equity capital.
 
Geri
Üst